יום שלישי, 3 באוגוסט 2010

טיפול בדשא בחודשי הקיץ


כיצד לשמור על דשא רענן בחודשי הקיץ?
אודי לונדנר חברת דנאור-רון (משווקת מוצרי סקוטס)

הדשא הוא אחד הגורמים החשובים בגינה הביתית והציבורית והבנה של מרכיבי הטיפול בו היא תנאי לקבלת דשא נאה המסב הנאה ואיכות חיים לאורך זמן.  אי הבנה, גורמת לבזבוז מים, כסף ועבודה ומביאה לתסכול מתמשך.
בחודשי הקיץ הדשא זקוק בעיקר להשקיה, כיסוח ולהגנה מפני מזיקים ומחלות.

מצ"ב עצות לטיפול בדשא בתקופת הקיץ מתוך המדריך של "דנאור רון":

כיסוח:
מומלץ לכסח את הדשא גבוה ככל האפשר ובתדירות של אחת לשבוע. מומלץ לכסח את הדשא כשהוא יבש ובכל כיסוח יש להקפיד להוריד לכל היותר את השליש העליון של העלה.

השקיה:
מומלץ להשקות פעמיים בשבוע בכמות של 1.5 מ"ק (1500 ליטר) בכל השקייה לכל 100 מ"ר דשא. את משך ההשקייה קובעים לאחר בדיקה חד פעמית בשעון המים של העיריה כמה זמן אורכת השקיה בכמות המים המומלצת. אם הדשא מתייבש בין ההשקיות סימן שהשורשים שטחיים או מנוונים. במקרה כזה כדאי לעבור להשקיה יומית קצרה ובתוך שבועיים – שלושה בהדרגה להגיע להשקיה מלאה אחת ל-3-4 ימים. מומלץ להשקות את הדשא בשעות הבקר. אין להשקות בערב או בלילה. דשא רטוב לאורך הלילה מסיע להתפתחות מחלות ופטריות.

הדברת מזיקים הפועלים בתוך הקרקע:
דרני זבליות (תולעים לבנות בשרניות)  בוקעים בהמוניהם מהביצים שהוטלו בתוך קרקע המדשאה על ידי חיפושיות הזבל ואוכלים במרץ את שורשי הדשא. מומלץ לרסס פעמיים בקיץ את הדשא ואת סביבתו בקונפידור במינון של 10 סמ"ק קונפידור מדוללים ב-3 ליטר מים לכל 100 מ"ר דשא ולהשקות היטב מייד לאחר הריסוס במשך כחצי שעה.

הדברת מזיקי שטח:
זחלי עשים (פרודניה הוא אחד מהם) הפועלים מעל הקרקע, עלולים לחסל מדשאה ולאכול אותה בתוך ימים ספורים . העשים הם חרקים בעלי ארבעה גלגולים: ,פרפר, ביצים, זחל וגולם, הפעילים בחודשים יוני – ספטמבר. זחלי העשים תוקפים את הדשא ואוכלים את העלים והשלוחות. פיזור מקסגארד באמצעות מדשנת איזי הנד, אחת לחודשיים בקיץ יגן על הדשא מפגיעתם של הזחלים וחרקים אחרים וידשן את הדשא.
בתנאי הלחות של הקיץ, פטריות עלולות לתקוף את הדשא, בייחוד כשהוא במצב ירוד. מחלות כחילדון וקימחון ניתן להדביר באמצעות ריסוס בפוליקור.

הסכנה לדשא בחודשי הקיץ אינה מתבטאת רק במזיקים ופטריות. העשבים צרי העלים החד שנתיים נובטים באביב, משתלטים על שטחים בדשא ויוצרים מטרד אסתטי. בקיץ הם פורחים, בסתיו מייצרים זרעים ועם בוא החורף מתים והזרעים ממתינים לאביב.

בכל הקשור לטיפול בעשבים הדרך המומלצת להתמודד עם עשבי הקיץ צרי העלים היא למנוע את נביטתם באמצעות מונע הצצה - רונסטאר. הדרך להשמידם לאחר שכבר נבטו באביב היא להוציאם אחד אחד באמצעות סכין עישוב KS-K מתוצרת וולף גרטן. מי שסובל מבעיה זו צריך לזכור לטפל בה בסוף החורף הבא, למרות שבמועד זה הדשא יראה לו נקי מעשבים וידמה כאילו הבעיה נפתרה.


חברת דנאור רון, המשווקת בארץ את מוצרי סקוטס, וולף גרטן ובאייר גרדן – היצרניות המובילות בעולם של דשנים, חומרי הדברה וציוד לגינה הוציאה מדריך טיפול בדשא לבעלי הגינה המסביר כיצד לטפל בדשא בחודשי הקיץ. המדריך מופץ ללא תשלום במשתלות, חנויות הגינון ורשתות "עשה זאת בעצמך" בכל רחבי הארץ.

המדריך כולל עצות לטיפול בדשא בכל אחת מעונות השנה, פרוט של מזיקים ומחלות האופייניים לכל אחת מהעונות, כמות ההשקיה הנדרשת, המלצות לכיסוח הדשא, דילול, דישון ומניעת עשבי קיץ. כל אלו מתומצתים גם בתכנית על פי חלוקה שנתית של עונות השנה בצורה פשוטה וברורה.

אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...